.:Daily Sport News:.

Polski Serwis o Tematyce Hokejowej. O Hokeju… z klasą!

Czechy mistrzem świata 2010! VIDEO

Maj 23, 2010 Autor: Rafał Kategoria: MŚ Elity, Video

2010 IIHF WORLD CHAMPIONSHIP Nie udało się obronić tytułu mistrza świata naszpikowanej gwiazdami NHL drużynie Rosji. Nowym mistrzem świata została reprezentacja Czech, pokonując po dramatycznej końcówce meczu „Sborną” 2-1.

Podobnego scenariusza wydarzeń nikt się chyba nie spodziewał. Drużyna gwiazd, która przed mistrzostwami świata miała tylko jeden cel – złoto – uległa zespołowi, który szczęśliwie dostał się do ćwierćfinałów i w każdym następnym meczu grał “z nożem na gardle”. W zespole Vladimira Ruzicki próżno było wypatrywać gwiazd zza oceanu. Czeskiemu trenerowi gry na mistrzostwach odmówiło 25.graczy występujących w zagranicznych klubach.

Mimo to spotkanie nie mogło lepiej rozpocząć się dla Czechów. Wynik spotkania otworzył Jakub Klepis już 20.sekundzie. W „czerwonej machinie” coś szwankowało. Zauważył to Vyacheslav Bykov i już na początku drugiej odsłony zaczęły się przetasowania w składzie mistrzów świata. W poszukiwaniu optymalnego rozwiązania nawet Aleksander Ovechkin został przesunięty do trzeciej formacji. Na niewiele się to jednak zdało. Czesi grający poukładany, zdyscyplinowany hokej z powodzeniem przetrzymywali momenty większego naporu graczy „Sbornej”. Bramkę wyrównującą zdobył co prawda nieoceniony Pavel Datsyuk, jednak po analizie video okazało się, że gol zdobyty został ułamek sekundy po syrenie kończącej pierwszą tercję.

Wynik spotkania podwyższył Tomas Rolinek po precyzyjnym podaniu Karela Rachunka. Kapitan Czechów skierował krążek do bramki łyżwą. Sędzia nie dopatrzył się jednak ruchu nogi w kierunku krążka i Czesi cieszyli się z drugiej bramki. Rosjanom, którzy nie potrafili dziś znaleźć recepty na lepiej zorganizowanych Czechów, z czasem zaczęły puszczać nerwy. W połowie ostatniej części gry najpierw brutalnie zaatakowany został Petr Koukal. Atak Tereshchenki na głowę przeciwnika nie wiedzieć czemu puszczony został płazem. Za to karę meczu za dużo mniejsze przewinienie otrzymał po chwili Alexei Emelin, co też budzi sporo wątpliwości.

Najwięcej dramarurgii przyniosła jednak końcówka meczu. Na dwie i pół minuty przed końcem na ławkę kar powędrował Michal Rozsival. Vyacheslav Bykov poprosił o czas i zdjął z bramki Semyona Varlamova. Mimo to Rosjanie grający w szóstkę przeciwko czwórce Czechów nie byli w stanie pokonać Vokouna. Chwilę później kolejna kara Czecha i podopieczni Bykova ponownie grają z przewagą dwóch graczy. Na 60 sekund przed końcem bliski zmniejszenia rozmiarów porażki był jeszcze Ovechkin. Jednak Tomas Vokoun pospołu z słupkiem paruje strzały gracza Washington Capitals. Nadzieję w serca Rosjan wlał jeszcze Pavel Datsyuk zdobywając bramkę kontaktową na 36 sekund przed końcową syreną. Było to już szóste trafienie fenomenalnego napastnika “Czerwonych Skrzydeł”.

Na wyrównanie brakło Rosjanom czasu i mistrzem świata po pięciu latach przerwy została reprezentacja Czech, unosząc po raz szósty w historii Republiki Czeskiej mistrzowski puchar.