.:Daily Sport News:.

Polski Serwis o Tematyce Hokejowej. O Hokeju… z klasą!

MŚ 1931 w Krynicy Zdroju cz. 1/7

Luty 27, 2012 Autor: PZHL Kategoria: Reprezentacja

Siedem tygodni pozostało do rozpoczęcia hokejowych MŚ Dyw. IB w Krynicy Zdroju. W związku z tym co poniedziałek będziemy przypominać jeden z siedmiu meczów, które hokejowa reprezentacja Polski rozegrała na MŚ w Krynicy Zdroju w 1931 roku!

 
Hokejowe Mistrzostwa Świata w Krynicy Zdroju odbyły się w dniach 1-8 lutego 1931 r. W związku z tym miasto poczyniło szereg inwestycji. Zbudowano krytą trybunę i zainstalowano sztuczne oświetlenie umożliwiające rozgrywanie meczów wieczorem, podłączono zegar odmierzający czas gry. Zimową scenerię miasta wzbogacały liczne dekoracje, a największym zainteresowaniem gości z zagranicy cieszyły się oświetlone od wewnątrz lodowe figury. Niewątpliwie największą sportową atrakcją tych mistrzostw, a jednocześnie sukcesem organizatorów, był start hokeistów Kanady i USA. W turnieju wystartowało 11 drużyn. Obok faworytów zza oceanu wystąpiły ekipy Anglii, Austrii, Czechosłowacji, Francji, Rumunii, Węgier, Włoch, Szwecji i Polski. Zabrakło Niemców – obrońców tytułu mistrza Europy i Szwajcarów.

Polacy do MŚ przygotowywali się na specjalnym zgrupowaniu w Katowicach, którym kierował kapitan Henryk Reyman. Kapitan związkowy – Kanadyjczyk Harold Farlow i jego asystent Władysław Wiro-Kiro powołali reprezentację składającą się z 15 zawodników:
 
BRAMKARZE: Józef Stogowski (TKS Toruń), Tadeusz Sachs (Legia Warszawa)

OBROŃCY: Aleksander Kowalski (AZS Warszawa), Lucjan Kulej (AZS Warszawa), Kazimierz Sokołowski (Lechia Lwów), Kazimierz Materski (Legia Warszawa), Karol Weissberg (Pogoń Lwów), Czesław Godlewski (AZS Wilno), Tadeusz Adamowski (AZS Warszawa, przeniosł z formacji ataku)

NAPASTNICY: Aleksander Tupalski (AZS Warszawa), Włodzimierz Krygier (Polonia Warszawa), Roman Sabiński (Pogoń Lwów), Jan Hemmerling (Pogoń Lwów), Karol Szenajch (Legia Warszawa), Józef Godlewski (AZS Wilno)

Przegląd Sportowy z 4.02.1931 roku (zobacz)
 
Pierwszy mecz na krynickim lodowisku Polacy rozegrali z Czechosłowacją 2 lutego 1931 roku o godzinie 20:30. Spotkanie sędziował Belg Paul Loicq. Warto pamiętać, że mecz trwał wówczas 3 x 15 minut. Przez całą pierwszą tercję utrzymywał się bezbramkowy wynik. Niestety w 18. minucie Josef Malecek po raz pierwszy pokonał Józefa Stogowskiego. Czeski napastnik był zmorą polskiego bramkarza w tym spotkaniu, bo w 22. i 26. minucie ponownie trafiał do polskiej bramki. Na początku trzeciej odsłony czwartego gola dla Czechów zdobył Tozicka (37.) i losy meczu były praktycznie przesądzone. W 43. minucie gola dla Polski strzelił Aleksander Tupalski, ale jak się później okazało było to jedyne trafienie Polaków tego wieczora. Porażka w pierwszym meczu mistrzostw postawiła Polaków w bardzo trudnej sytuacji w I grupie eliminacyjnej. Aby awansować do fazy finałowej Polacy musieli dzień później wygrać mecz z Francją, ale o tym napiszemy za tydzień.
 
CZECHOSŁOWACJA – POLSKA 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Malecek 3 (18., 22., 26.), Tozicka (37.) – Tupalski (43.)
 
POLSKA: Stogowski – Sokołowski, Kowalski – Krygier, Tupaski, Sabiński, Adamowski, Hemmerling, Szanajch

 
PATRYK ROKICKI

wykorzystano fragmenty “Historii Polskiego Hokeja”, W. Zieleśkiewicz, Krynica-Zdrój 2006

 

Share

Komentarze wyłączone.