Aktywność fizyczna na basenie. Dla kogo? Dlaczego warto?

Aktywność fizyczna na basenie. Dla kogo? Dlaczego warto?

Przy okazji wakacji warto nieco odkurzyć temat zalet aktywności fizycznej na basenie. Woda jest bowiem środowiskiem, które doskonale wpływa na naszą kondycję i sylwetkę. Coś zdawać by się mogło tak banalnego, jak pływanie czy nawet zwykła zabawa w wodzie, pozwala spalić sporą liczbę kalorii. I nic lepiej niż basen i pływanie nie zweryfikuje stanu naszej kondycji. Dla kogo jest najlepsza taka forma aktywności? I dlaczego warto postawić właśnie na basen?

Aktywność fizyczna na basenie – dla kogo?

Nie bez powodu aktywność fizyczna na basenie zaliczana jest do jednych z najbardziej korzystnych dla zdrowia. Bardzo często osoby po urazach układu ruchu korzystają z basenu, aby szybciej wrócić do pełnej sprawności. Woda umożliwia bowiem przeprowadzenie intensywnego treningu fizycznego, bez zbytniego obciążania stawów czy kręgosłupa. Dzięki temu z takiej formy aktywności mogą korzystać zarówno osoby w pełni sprawne, jak i zmagające się z problemami związanymi z mobilnością.

Oczywiście z basenu mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli – w tym również osoby w bardziej podeszłym wieku. Warto tutaj zaznaczyć, że parki wodne organizują również zajęcia obejmujące naukę pływania – zarówno grupowe, jak i indywidualne. Coraz częściej spotyka się również naukę pływania dla najmłodszych, gdzie już kilkumiesięczne dzieci mogą uczyć się pływać (minimum powyżej 4 miesiąca życia).

Zalety aktywności fizycznej w wodzie

Zalet aktywności fizycznej w wodzie jest naprawdę dużo, a kilka z nich już wymieniliśmy. Pływanie czy ćwiczenia w basenie są niezwykle efektywne i bezpieczne dla naszych stawów. Na tym jednak nie koniec. Pływanie daje ich o wiele więcej!

  • Pływając przez godzinę w basenie można spalić do 350 kcal, a w trakcie godzinnych zajęć aqua aerobiku aż 500 kcal.
  • Aktywność fizyczna w wodzie poprawia znacząco wydolność organizmu.
  • Pływanie relaksuje i odstresowuje (poprawia samopoczucie i jest szczególnie zalecane przy stanach obniżonego nastroju, a nawet depresji).
  • Pływanie i ćwiczenia w wodzie oddziałują pozytywnie na układ krążenia.

Co ważne, wybierając się do parku wodnego mamy do wyboru dużo więcej opcji niż samo pływanie!

Trening wodny w aqua parku – nie tylko pływanie!

Pod pojęciem trening wodny znajduje się wiele różnego rodzaju aktywności na basenie. Może być to typowy trening pływacki, gdzie idziemy po prostu po to, aby popływać, a tym samym zrobić formę lub się zrelaksować. Coraz więcej aqua parków oferuje również zajęcia grupowe, takie jak aqua aerobik, aqua pilates czy nawet aqua cycling (jazda na zanurzonych w wodzie rowerkach stacjonarnych).

Poza tym aktywność fizyczna na basenie może być także formą zwykłej rozrywki, czyli weekendowe odwiedziny parku wodnego z dzieciakami albo znajomymi. Sama zabawa z dziećmi w wodzie to już całkiem fajna dawka ruchu. A co ważne, jeśli wybierzemy się do Parku Wodnego w Krakowie, do dyspozycji mamy również boisko wodne, gdzie można rozgrywać mecze, liczne zjeżdżalnie i szereg innych atrakcji wodnych. Dodatkowo do dostajemy też Stację Parkową, czyli zewnętrzną plażę z prawdziwego zdarzenia, gdzie sobie spokojnie odpoczniemy.