Czym jest ultramaraton i czym różni się od maratonu?

Czym jest ultramaraton i czym różni się od maratonu?

Ultramaraton coraz bardziej wchodzi w świat mainstreamu. Z definicji jest to bieg długodystansowy. Bez wątpienia jednym fanom sportu ten termin jest znany bardziej, innym mniej znany. Co zatem warto wiedzieć o bieganiu takich dystansów oraz o samym ultramaratonie?

Maraton a ultramaraton

Od klasycznego maratonu, który liczy sobie niewiele ponad 42km różni go przede wszystkim odległość. Bardzo duża odległość, mierzoną w dziesiątkach a nawet setkach kilometrów. Każdy ultramaraton, a przynajmniej taki, który liczy się w branży, liczy sobie bowiem minimum 100km, dobijając swoją długością nawet do 250km. Są to więc niewątpliwie ogromne dystanse, które należy pokonać podczas jednego wyścigu. Takie biegi nie są więc na pewno przeznaczone dla osób najbardziej początkujących. Zresztą udowodnili to już redaktorzy jednego z portali, którzy napisali artykuł o biegach ultra – więcej tutaj: https://www.twardziele.pl/sport-dla-najwytrwalszych-czym-jest-bieganie-ultra/.

Bieganie ultramaratonów

Zwykły maraton wydaje się przy bieganiu ultramaratonu rzeczywiście małym piwem, pomimo, że wymaga od zawodnika tygodni, a nawet miesięcy przygotowań. Ultramaraton nie jedno ma imię, bowiem organizowany jest praktycznie na każdym kontynencie, włączając w to Antarktydę. W przeciwieństwie do klasycznego maratonu, ultramaraton to nie tylko pokaz siły i wytrzymałości, ale przede wszystkim pokazanie silnej psychiki. Wielu zawodników w biegach długodystansowych poddaje się nie ze względu na ograniczenia fizyczne, ale psychicznie. Nie radzą sobie z bólem ciała jaki towarzyszy pokonywaniu kolejnych kilometrów biegu. Ultramaraton to niejednokrotnie walka z samym sobą i swoimi słabościami.