Caster Semenya szykuje pozew przeciw lekkoatletycznej centrali do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Caster Semenya szykuje pozew przeciw lekkoatletycznej centrali do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

„Pozwiemy World Athletics do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wciąż mamy nadzieję, że World Athletics dostrzeże swój błąd i zrezygnuje z restrykcyjnych przepisów, które uniemożliwiają Semenyi udział w zawodach”

To treść oświadczenia, które napisane zostało przez prawnika trzykrotnej mistrzyni świata, którym jest Greg Nott. O co właściwie ten cały szum?

Caster Semenya ma zamiar zwrócić się do o Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie pomocy w rozstrzygnięciu sporu pomiędzy nią, a World Athletics. Spór rozpoczął się, kiedy władze postanowiły zakazać jej uczestnictwa w zawodach aż do czasu, kiedy Caster Semenya  obniży swój poziom testosteronu.

Konflikt i kontrowersje wokół reprezentantki RPA Caster Semenya trwa już od kilku lat. Przepisy w World Athletics zmieniły się i  od 8 maja 2019 roku wymagają, aby zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci obniżały poziom testosteronu przy pomocy środków farmakologicznych. Ten przepis dotyczy zawodniczek, które biorą udział w biegach na dystansach od 400 m do 1609 m.

Caster Semenya zaskarżyła nowe przepisy między innymi do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie oraz szwajcarskiego Trybunału Federalnego (SFT), jednak w obu przypadkach postanowienia końcowe stanowiły jej przegraną.

World Athletics zmianę przepisów argumentuje chęcią wyrównania szans dla wszystkich uczestniczek biorących udział w zawodach.