Strona Główna Lekkoatletyka Caster Semenya szykuje pozew przeciw lekkoatletycznej centrali do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Caster Semenya szykuje pozew przeciw lekkoatletycznej centrali do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Autor: Szymon Kowalczyk

„Pozwiemy World Athletics do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wciąż mamy nadzieję, że World Athletics dostrzeże swój błąd i zrezygnuje z restrykcyjnych przepisów, które uniemożliwiają Semenyi udział w zawodach”

To treść oświadczenia, które napisane zostało przez prawnika trzykrotnej mistrzyni świata, którym jest Greg Nott. O co właściwie ten cały szum?

Caster Semenya ma zamiar zwrócić się do o Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie pomocy w rozstrzygnięciu sporu pomiędzy nią, a World Athletics. Spór rozpoczął się, kiedy władze postanowiły zakazać jej uczestnictwa w zawodach aż do czasu, kiedy Caster Semenya  obniży swój poziom testosteronu.

Konflikt i kontrowersje wokół reprezentantki RPA Caster Semenya trwa już od kilku lat. Przepisy w World Athletics zmieniły się i  od 8 maja 2019 roku wymagają, aby zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci obniżały poziom testosteronu przy pomocy środków farmakologicznych. Ten przepis dotyczy zawodniczek, które biorą udział w biegach na dystansach od 400 m do 1609 m.

Caster Semenya zaskarżyła nowe przepisy między innymi do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie oraz szwajcarskiego Trybunału Federalnego (SFT), jednak w obu przypadkach postanowienia końcowe stanowiły jej przegraną.

World Athletics zmianę przepisów argumentuje chęcią wyrównania szans dla wszystkich uczestniczek biorących udział w zawodach.

0 komentarz
0

Related Videos