Jerzy Brzęczek – co warto wiedzieć o trenerze Wisły Kraków?

Jerzy Brzęczek – co warto wiedzieć o trenerze Wisły Kraków?

Jerzy Brzęczek jest to polski piłkarz i trener piłkarski, który na świat przyszedł w dniu 18 marca 1971 roku w miejscowości Truskolasy.

Pierwszy znaczący sukces w karierze piłkarskiej odniósł jako 21-letni zawodnik, zdobywając z drużyną olimpijską, której trener był nieżyjący już Janusz Wójcik wicemistrzostwo olimpijskie. Był wtedy kapitanem drużyny, która pod jego wodzą na Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w Barcelonie w roku 1992 odniosła znaczący sukces.

Seniorska kariera piłkarska Jerzego Brzęczka

W seniorskiej piłce reprezentował takie kluby piłkarskie jak między innymi Górnik Zabrze, GKS Katowice, Raków Częstochowa, czy też Lech Poznań. Z tym ostatnim zespołem zdobył w sezonie 1992-93 tytuł Mistrza Polski.

Oprócz udanych występów na rodzimych boiskach grał również przez 12 lat poza granicami kraju, będąc w tym czasie zawodnikiem klubów występujących w ligach izraelskiej oraz austriackiej. Jako piłkarz Tirolu Innsbruck dwukrotnie z tą drużyną zdobył tytuł najlepszej w Austrii. W dorosłej reprezentacji Polski rozegrał 42 oficjalne spotkania, zdobywając w nich 4 bramki.

Kariera trenerska Jerzego Brzęczka

Po zakończeniu bogatej kariery piłkarskiej został trenerem, trenując takie zespoły jak na przykład Raków Częstochowa, Lechia Gdańsk, czy też Wisła Płock. Latem 2018 roku został selekcjonerem reprezentacji piłkarskiej Polski, osiągając najważniejszy cel jaki przed nim postawiono, czyli awans na Mistrzostwa Europy, które odbyły się wskutek pandemii koronawirusa, nie jak planowano w 2020 roku, ale w następnym. Niespodziewanie po zrealizowaniu celu postawionego przed nim i kadrą narodową, został w styczniu 2021 roku zwolniony przez ówczesnego prezesa PZPN-u Zbigniewa Bońka z posady selekcjonera.

Pan Boniek powierzył ją portugalskiemu trenerowi Paolo Sousie. Jak się jego przygoda z najlepszymi polskimi piłkarzami skończyła, każdy kibic doskonale wie. Obecnie Brzęczek jest trenerem Wisły Kraków. W portalu https://www.wislak.pl/ przeczytasz więcej o krakowskim klubie piłkarskim spod znaku białej gwiazdy. Prywatnie Jerzy Brzęczek jest wujkiem Jakuba Błaszczykowskiego.