Odżywki białkowe, które warto stosować

Odżywki białkowe, które warto stosować

Odżywki białkowe zazwyczaj kojarzą się z osobami, które regularnie uprawiają sport i prowadzą aktywny tryb życia, służący głównie redukcji tkanki tłuszczowej. Są one również podstawą diety osób, które pragną zbudować swoją masę mięśniową. Same ćwiczenia i dieta bogata w białko, węglowodany i tłuszcze będzie w tym wypadku niewystarczająca. Należy do niej wprowadzić odżywki białkowe bogate w aminokwasy egzogenne, które wzbogacą dietę trenującego. Pojawia się w nich podstawowy budulec mięśni. Koncentrat białka serwatki jest proszkiem o bardzo dużej zawartości pełnowartościowych protein. Odżywka białkowa wzmacnia mięśnie i sprawia, że wykonywanie ćwiczeń na siłowni jest dużo bardziej efektywne. Obowiązuje tu jednak jedna podstawowa zasada. Treningi muszą odbywać się regularnie!

Odżywki białkowe bez tajemnic

Jeśli decydujemy się na trenowanie sportów siłowych i pracę nad wybranymi partiami ciała, musimy prawidłowo się odżywiać. Nasz organizm podczas budowania masy mięśniowej powinien otrzymać odpowiednią suplementację bogatą w makroelementy. Nawet specjalna dieta ułożona przez dietetyka, pełna zdrowego mięsa, owoców morza, orzechów i ziaren, może w tej sytuacji okazać się zbyt uboga w białko. Właśnie dlatego warto suplementować odżywki białkowe. Osoby regularnie ćwiczące wykazują zdecydowany wzrost zapotrzebowania na koncentrat białka serwatkowego. Wraz z kolejnymi treningami te potrzeby rosną. Organizm poszukuje składników odżywczych, aby mięśnie mogły się regenerować i rozwijać.

Każdy znajdzie swój smak

Witaminy i minerały  dla sportowców to podstawa dobrego i sensownego treningu. Dobre odżywki białkowe wzmacniają mięśnie i potęgują efektywność wykonywanych ćwiczeń. Izolat białka to nic innego, jak produkt o dużej zawartości protein, oczyszczony z tłuszczów i węglowodanów. Na rynku dostępnych jest wiele odżywek. Do najbardziej popularnych należą odżywki białkowe waniliowe i wegańskie odżywki białkowe. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się odżywka białkowa WPC oraz odżywka białkowa bez laktozy. Osoby, które trenują regularnie, mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, a więc odżywki sprawdzą się idealnie. Odżywka białkowa dodatkowo wpływa pozytywnie na metabolizm. Zdecydowanie przyspiesza przemianę materii, a jednocześnie zaspokaja poczucie głodu. Zawarte w nim niewielkie ilości tłuszczów i węglowodanów pozytywnie wpływają na proces odchudzania, a redukcja tkanki tłuszczowej nie odbywa się kosztem katabolizmu mięśni.

Kiedy stosować odżywki białkowe? Przed czy po treningu?

Jeśli regularnie ćwiczymy, suplementacja odżywek białkowych przyniesie same dobre efekty. Pojawia się jednak pytanie, jak je stosować. Czy zażywać je przed wysiłkiem fizycznym, czy po treningu? Nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi. Z jednej strony w odżywkach znajdziemy makroelementy, które głównie wspomagają regenerację, a więc procesy naprawcze. Umożliwiają budowanie nowych włókien mięśniowych, a więc powinny być stosowanie po mocnym i wyczerpującym treningu. Dzięki temu w naszym ciele nie pojawią się żadne niedobory. Spożyte białko pokryje straty, które powstały podczas ćwiczeń w naszym organizmie. Dodatkowo zahamuje katabolizm mięśni. Z drugiej strony część osób poleca stosowanie odżywek białkowych o poranku, kiedy to w naszym ciele najszybciej zachodzą procesy metaboliczne. Mówiąc wprost, spożyta ilość białka wchłania się bardzo szybko, a nasz organizm dobrze ją przyswaja. Trzeba mieć jednak świadomość, że białkowe odżywki są suplementacją. Nigdy nie zastąpią pełnowartościowego posiłku i dobrze zbilansowanej diety. Najlepiej, kiedy te wszystkie elementy ściśle ze sobą współpracują.