Czym jest jabłczan kreatyny i kiedy go stosować?

Czym jest jabłczan kreatyny i kiedy go stosować?

Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną i jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów. Nic więc dziwnego, że jest też jedną z najpopularniejszych odżywek wśród sportowców. Wyróżniamy co najmniej kilka form kreatyny, przykładowo w postaci monohydratu kreatyny lub jabłczanu kreatyny. Dowiedz się, czym charakteryzuje się jabłczan i kiedy warto go stosować.

Kilka słów o kreatynie

Kreatyna, inaczej kwas β metyloguanidynooctowy naturalnie występuje w mięśniach oraz ścięgnach zarówno ludzi, jak i zwierząt. W organizmie samodzielnie powstaje stabilna forma kreatyny, która syntetyzowana jest z aminokwasów. Pozostałą część zapotrzebowania należy pokryć z pożywienia. Oprócz tego substancja jest także powszechnie dostępna w postaci suplementów diety — monohydratu kreatyny i jabłczanu kreatyny.

Czym jest jabłczan kreatyny i jak go stosować?

Jabłczan składa się z dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego i jednej cząsteczki kreatyny. Uważa się, że cechuje go wyższa wchłanialność niż w przypadku monohydratu, co wynika głównie z tego, że monohydrat często pod wpływem działania enzymów trawiennych przekształca się w związek nieaktywny. Standardowa dawka kreatyny to pomiędzy 3 a 5g na dobę. Niektórzy stosują stały schemat przyjmowania, natomiast inni zażywają niższą dawkę w dni nietreningowe, natomiast wyższą w dni, które spędzają na siłowni.

Dawkowanie jabłczanu kreatyny należy dostosować do swoich preferencji oraz masy ciała. Przyjmowana forma kreatyny może być dowolna — suplementy występują w tabletkach lub proszku, który można rozpuścić w dowolnym napoju. Jabłczan kreatyny można nabyć przykładowo w sklepie internetowym: https://ostrovit.com/pl/menu/jablczan-kreatyny-18866.html.

Kiedy stosować jabłczan kreatyny?

Osoby, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej lub tym, które dbają o przyrost masy mięśniowej, powinny rozważyć zakup jabłczanu kreatyny. Stosują go także wszyscy, którzy chcą:

  • zwiększyć swoją siłę podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych,

  • zadbać o poziom wytrzymałości mięśni podczas treningu,

  • poprawić ogólną wydolność fizyczną w krótkim okresie czasu,

  • zabezpieczyć się przed przemęczeniem mięśniowym,

  • stosować bezpieczny suplement, który został doskonale przebadany.

Stosowanie jabłczanu kreatyny sprawia, że uzyskana masa mięśniowa ulega wolniejszemu rozpadowi w czasie redukcji tkanki tłuszczowej, a wzrost masy mięśniowej i proces zwiększania masy ciała łatwiej jest doprowadzić do skutku. Jest wyjątkowo chwalona przez wszystkie osoby, które nie stronią od wysiłku fizycznego lub te, które uprawiają sporty wytrzymałościowe.