Manchester City – Manchester United – zapowiedź derbowego spotkania

Manchester City – Manchester United – zapowiedź derbowego spotkania

Spotkania derbowe to zupełnie odrębny rodzaj meczów – potyczki lokalnych rywali pełne są emocji, podtekstów, smaczków, historii, rachunków do wyrównania. Cęsto nawet poszczególni członkowie rodzin stają wówczas po przeciwnych stronach barykady. Do najważniejszych derbów w świecie futbolu nie tylko na Wyspach Brytyjskich należą spotkania Manchester City – Manchester United.

W meczach derbowych nie mówimy często o tym kto jest faworytem, a przynajmniej nie wynika to z pozycji w tabeli. Z kolei po meczu mówi się o tym, kto aktualnie – do następnych derbów – króluje w mieście czy regionie. Już w niedzielę 3 marca o 16:30 na City of Manchester Stadium odbędą się najbliższe derby Manchesteru.

Podteksty derbów Manchesteru

Przez całe dekady Manchester City pozostawał w cieniu lokalnego rywala – co uległo zmianie dopiero na przestrzeni ostatnich lat. Lata 90. to czas Manchesteru United na arenach międzynarodowej – pod wodzą Sir Alexa Fergusona, natomiast ostania dekada to dominacja „The Citizens” i sukcesy Pepa Guardioli. Jednak przez te wszystkie lata kibice w błękitnych koszulkach pozostali wierni swojemu ukochanego klubowi. Kibice „The Citizens”, klubu Manchesteru City, który swe mecze rozgrywa na City of Manchester Stadium – są przez siebie określani, jaki ci „z miasta”. Reprezentują klasę wyższą klasę inteligencji. Natomiast United to robotnicza, biedna społeczność przedmieść, nawet Old Trafford znajduje się poza samymi granicami miasta.

Manchester United to 20-krotny Mistrz Anglii, 12-krotny zdobywca Pucharu Anglii, 6-krotny zdobywca puchary Ligi i 21-krotny zdobywca Tarczy Wspólnoty. Do tego w gablocie „Czerwonych Diabłów” znajduje się 3 pucharów Ligi Mistrzów oraz po jednym Klubowym Mistrzostwie Świata, Pucharze Interkontynentalnym, Superpucharze Europy, Lidze Europy i Pucharze Zdobywców Pucharów. Tymczasem na podwórku krajowym Manchester City 9 razy zdobywał tytuł Mistrza Anglii, 7 razy sięgał po Puchar Anglii, 8 razy zdobył Puchar Ligi i 6 razy Tarczą Wspólnoty. Z kolei na arenie międzynarodowej po jednym razie sięgali po Ligę Mistrzów, Klubowe Mistrzostwo Świata, Superpuchar Europy, a wcześniej Puchar Zdobywców Pucharów.

Do tej pory rozegrano już 191 meczów derbowych pomiędzy „Obywatelami” i „Czerwonymi Diabłami”. 78 razy wygrywał Manchester United, padły 53 remisy, a 60 razy górą był Man City. W ostatnim meczu, w październiku poprzedniego roku na Old Trafford padł wynik 0:3 dla Manchesteru City.

Sytuacja w tabeli i forma Manchesteru City

Po 26 rozegranych kolejkach Premier League „Obywatele” mają na koncie 59 punktów, o jedno oczko ustępują Liverpoolowi i taką samą różnicą wyprzedzają Arsenal. Najprawdopodobniej pomiędzy tymi drużynami rozegra się walka o mistrzostwo Anglii. Czwarta w tabeli Aston Villa ma 52 punkty i już większą stratę do pierwszej trójki.

W ostatnich pięciu meczach Premier League Manchester City odniósł cztery zwycięstwa i zanotował jeden remis. 5 lutego Manchester City wygrał 1:3 na wyjeździe z Brentford. 10 lutego to domowe zwycięstwo 2:0 z Evertonem. 17 lutego przyszedł remis na City of Manchester z Evertonem. 20 lutego na własnym obiekcie „The Citizens” pokonali 1:0 Brentford. Następnie 24 lutego przyszło wyjazdowe zwycięstwo 0:1 z Bournemouth. W międzyczasie, 13 lutego „Obywatele” pokonali na wyjeździe 1:3 FC Kopenhagę w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Z kolei 27 lutego przyszło wyjazdowe zwycięstwo w piątej rundzie FA Cup nad 2:6 Luton Town.

Sytuacja w tabeli i forma Manchesteru United

Manchester United na tym etapie Premier League zajmuje miejsce szóste z 44 punktami – pozostaje raczej w walce o udział w Lidze Mistrzów lub innych pucharach niż o mistrza. O trzy punkty więcej ma piąty Tottenham, a o osiem więcej Aston Villa. Z kolei o pięć punktów „Red Devils” wyprzedzają siódme Brighton i ósme West Ham, o sześć punktów dziewiąte Wolverhampton, a o siedem dziesiąte Newcastle United.

Przeanalizujmy teraz ligową formę Manchesteru United na podstawie ostatnich pięciu meczów tej drużyny. 1 lutego „Czerwone Diabły” pokonały na wyjeździe 3:4 Wolverhampton. Następnie 4 lutego Manchester United na Old Trafford odprawiło z kwitkiem 3:0 West Ham United. 11 lutego przyszło wyjazdowe zwycięstwo 1:2 z Aston Villą. 18 lutego Man Utd. Po raz kolejny odniosło wyjazdowe zwycięstwo, tym razem 1:2 z Luton Town. Po czerech zwycięstwach z rzędu 24 lutego przyszła jednak porażka – domowa 1:2 z Fulham.

Wynik derbów Manchesteru możesz obstawiać w Betcris!

Masz swoje typy na wynik nadchodzących derbów Manchesteru? Możesz obstawiać w Betcris – to legalny polski bukmacher online, w którego ofercie znajdziesz wiele ciekawych wydarzeń piłkarskich oraz z innych dyscyplin sportowych. Miej na uwadze, że zakłady bukmacherskie to gra hazardowa, obstawiaj więc rozsądnie i odpowiedzialnie.