Buty trailowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Buty trailowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Każdy z nas z pewnością docenia wartość noszenia obuwia. Nie dość, że chronią nasze stopy, to jeszcze są bardzo pomocne podczas chodzenia w szczególnych warunkach terenowych. Warto też wspomnieć, że nasze nogi są często narażone na przemoczenie, urazy mechaniczne czy też działanie niskich lub wysokich temperatur. Dlatego potrzebujemy butów, które zapewnią nam komfort i ochronę w każdych warunkach. Na szczęście w naszych sklepach możemy zakupić obuwie dostosowane do podłoża o zróżnicowanym charakterze. 

Buty dostosowane do warunków terenowych 

Nasze nogi potrzebują odpowiedniego obuwia podczas aktywności fizycznej. Dlatego do biegania świetnie się nadają buty trailowe o odpowiednim poziomie amortyzacji. Poza tym muszą być dobrze dopasowane i to zarówno do terenu jak i predyspozycji ich właściciela. Podobnie rzecz się ma jeśli areną naszych zmagań stają się góry. Co prawda nie będziemy po nich biegać, ale wspinaczka wymaga założenie odpowiedniego rodzaju obuwia. Podczas zakupów najlepiej koncentrować się na butach trailowych z właściwie rozbudowanym bieżnikiem, dostosowanym do warunków otoczenia. W terenie górzystym z pewnością najlepiej sprawdza się buty o dobrej przyczepności. To właśnie od tego czynnika będzie w dużym stopniu zależało nasze bezpieczeństwo. 

Buty do miękkich powierzchni 

Jeżeli najczęściej odwiedzanym przez nas terenem są leśne ścieżki, nawierzchnia trawiasta lub drogi szutrowe, to warto zainwestować w dobre buty trailowe przeznaczone do powierzchni miękkich. Można je poznać po charakterystycznym kształcie bieżnika. Posiada on szereg wysokich wypustek z delikatnej gumy. Tego rodzaju podeszwa potrafi się mocno wgryźć w grunt i zapewnić dobrą przyczepność. Ten typ obuwia nie sprawdzi się jednak w każdych warunkach. Na pewno nie warto używać takich butów trailowych gdzie dominują skały lub położony jest asfalt. Dlaczego? Ponieważ ten typ podłoża wymaga innego bieżnika, by uzyskać maksymalną przyczepność. Poza tym warto pamiętać, że gumowe wypustki bieżnika na takim terenie szybko uległyby starciu i buty nie nadawałyby się do użytku. 

Buty dostosowane do twardego gruntu 

Nawierzchnie twarde, takie jak asfalt, kamienie czy skały, potrzebują obuwia o płytszym bieżniku. Natomiast jeśli chodzi o wypustki, to muszą być one gęściej rozmieszczone na całej spodniej przestrzeni. Rzecz w tym, by uzyskać odpowiednią przyczepność w sytuacji, gdy podłoże jest gładkie i twarde. Wówczas liczy się przede wszystkim odporność na tarcie gumy o podłoże. Jeśli w obuwiu zastosowano odpowiednią mieszankę gum, to będzie ona odporna na ścieranie, a buty trailowe uzyskają świetną przyczepność do podłoża.