Polskie kluby w Europie: wyniki i terminarz

Polskie kluby w Europie: wyniki i terminarz

Liga Mistrzów

Polskie drużyny nie mają po drodze z Champions League. W sezonie 2023/24 Raków Częstochowa przebył imponującą ścieżkę. Piłkarze z Częstochowy rozpoczęli od zwycięstwa nad Flora Tallinn, wygrywając dwumecz z łącznym wynikiem 4:0. Następnie, w meczu z Karabach Agdam, pokazali swoją odporność, wygrywając w dwumeczu 4:3, co umożliwiło im awans do kolejnej rundy. W trzeciej rundzie, mimo trudnego meczu z Aris Limassol, zdołali uzyskać przewagę, wygrywając 2:1, chociaż przegrali rewanż 0:1.

Ich droga w kwalifikacjach osiągnęła punkt kulminacyjny w starciu z FC Kopenhagą. Pierwszy mecz, mimo przegranej 0:1, pokazał niezłą grę Rakowa. Wynik 1:1 w rewanżu zakończył ich eliminacje do Champions League. Polskie kluby piłkarskie w Europie wciąż mają problem w tych rozgrywkach. Niestety po raz kolejny polski klub nie zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Liga Europy

W sezonie 2023/24 żaden z polskich klubów nie brał udziału w kwalifikacjach do fazy grupowej Ligi Europy (dawnym pucharze UEFA). Jednak po odpadnięciu w IV rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, Raków Częstochowa przeniósł swoją rywalizację do Ligi Europy.

W Grupie D drużyna Rakowa zmierzy się z silnymi przeciwnikami. W pierwszym starciu, 21 września, Raków podejmie Atalanta BC, kontynuując swoją kampanię w Lidze Europy. Następnie, 5 października, zmierzą się ze Sturm Graz, a 26 października podejmą Sporting CP. W rewanżowych meczach Raków spotka się ponownie z tymi zespołami, dążąc do zdobycia cennych punktów w grupie. Ostatnie spotkanie grupowe odbędzie się 14 grudnia przeciwko Atalanta BC. Wszystkie spotkania będą transmitowane na Viaplay oraz TVP Sport, co pozwoli kibicom śledzić emocjonujące chwile ich ulubionej drużyny. Ta kampania Rakowa Częstochowa wzmacnia pozycję polskich klubów w europejskich rozgrywkach.

Terminarz meczów Rakowa:

 • Atalanta BC – Raków: 21 września, 21:00
 • Raków – Sturm Graz: 5 października, 18:45
 • Raków – Sporting CP: 26 października, 18:45
 • Sporting CP – Raków: 9 listopada, 21:00
 • Sturm Graz – Raków: 30 listopada, 18:45
 • Raków – Atalanta BC: 14 grudnia, 21:00

Liga Konferencji Europy

W kwalifikacjach do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy polskie kluby pokazały swoją determinację. Wyniki meczów preentują się następująco. Pogoń Szczecin zanotowała zwycięstwo z F.C. (Irlandia Północna) z łącznym wynikiem 8:4, lecz następnie uległa KAA Gent (0:5 i 2:1), co zakończyło ich marsz w rozgrywkach. Lech Poznań pokonał Żalgiris Kowno, wygrywając oba mecze (3:1, 2:1), a w kolejnej rundzie zmierzył się ze Spartakiem Trnawa, gdzie pomimo wygranej 2:1 w pierwszym pojedynku, przegrał 1:3 w rewanżu.

Legia Warszawa liczyła na awans do pucharów. Po zaciętych meczach z Ordabasy Szymkent i zwycięstwie 5:4, zmierzyła się z Austrią Wiedeń (6:5) i FC Midtjylland, gdzie osiągnęła remis 3:3 i 1:1. Rzuty karne dały przepustkę Legii. Dzięki temu sukcesowi Legia wzmacnia pozycję polskich klubów, a także swój status w rankingu UEFA. Polska piłka nożna w Europie potrzebuje bowiem punktów, ponieważ polskie sukcesy w Europie nie są liczne.

Po udanym przejściu eliminacji Legia Warszawa awansowała do Ligi Konferencji Europy, gdzie zmierzy się z renomowanymi europejskimi klubami. W naszym kraju rogrywki te cieszą się dużym zainteresowaniem. Oby miało ono przełożenie na wyniki. Jacy czekają ich rywale?

W Grupie E pierwszy mecz rozegrają przeciwko Aston Villa FC, co zapowiada emocjonujące spotkania w Lidze Konferencji. Rywal będzie mocny, ale gospodarze nie są bez szans, a na pewno nie będzie można odmówić im walki, która być może pomoże w awansie z grupy. Kibice także będę siłą Legii. Fani klubu ze stolicy zawsze żywiołowo wspierają swoją drużynę. Z kolei kolejne spotkania obejmują starcia z AZ oraz Zrinjski Mostar, gdzie Legia będzie miała okazję zaprezentować swoje umiejętności na międzynarodowej arenie.

Udział w Lidze Konferencji jest kolejnym krokiem w umacnianiu pozycji polskich drużyn. Czy Legię stać na wyjście z grupy, a potem eliminowanie kolejnych rywali i np. awans do ćwierćfinału rozgrywek? Wtorek i środa są zarezerwowane dla Champions League. Z kolei spotkania Legii w Lidze Konferencji będą dostępne do oglądania na TVP Sport w czwartki.

Terminarz meczów Legii Warszawa:

 • Legia – Aston Villa FC: 21 września, 18:45
 • AZ – Legia: 5 października, 21:00
 • Zrinjski Mostar – Legia: 26 października, 21:00
 • Legia – Zrinjski Mostar: 9 listopada, 18:45
 • Aston Villa FC – Legia: 30 listopada, 21:00
 • Legia – AZ: 14 grudnia, 18:45

Mecze rewanżowe

Spotkania rewanżowe w europejskich pucharach to kluczowe momenty, a polskie zespoły muszą się do nich przyłożyć. W sezonie 2023/24 reprezentować nas będą dwa kluby. W decydujących spotkaniach zespoły wykorzystują swoje doświadczenie zdobyte w pierwszym meczu, aby dostosować taktykę i zmierzyć się z rywalami. Te pojedynki nie tylko decydują o awansie do kolejnej rundy, ale także wpływają na pozycję klubów w rankingach UEFA. Szanse polskich klubów na awans są spore.

Spotkania rewanżowe w europejskich pucharach dają drużynom szansę na odwrócenie losów pojedynku lub umocnienie wcześniej uzyskanej przewagi. Dla polskich drużyn te momenty są nie tylko testem umiejętności i wytrzymałości, ale także okazją do pokazania siły polskiej piłki na arenie międzynarodowej. W tych spotkaniach każdy gol, każda akcja mogą mieć wpływ na ostateczny wynik rozgrywek, co podkreśla znaczenie meczów rewanżowych.