Jak ubrać się na łyżwy? Poradnik

Jak ubrać się na łyżwy? Poradnik

W okresie zimowym w mniejszych i większych miejscowościach coraz częściej pojawiają się lodowiska. Zapomniany nieco przez lato sport znów wraca do łaski. Jest to doskonała okazja do tego, aby się poruszać. Tym bardziej warto ją docenić, bo w okresie zimowym możliwości różnego rodzaju aktywności są mocno ograniczone. Jazda na łyżwach wymaga jednak pewnego przygotowania. Z uwagi na to, że jest to sport narażony na liczne kontuzje, to zanim ruszy się na lodowisko dobrzej jest nieco poćwiczyć. Ważny jest też odpowiedni strój. Nawet do jazdy rekreacyjnej dobrze jest ubrać się tak, żeby nie zmarznąć i zachować swobodę ruchów.

Co zakładać na siebie, gdy wybieramy się na łyżwy figurowe?

Łyżwy w przeciwieństwie do innych zimowych aktywności, jak narty, czy snowboard nie wymagają takich przygotowań i dużych nakładów finansowych, aby móc skorzystać z tej przyjemności. Jednak żeby rzeczywiście mieć przyjemność z jazdy dobrze jest zadbać o odpowiedni strój. To, co mamy w szafie może nie być odpowiednie, bo nie będzie dawało wystarczającej ochrony przed chłodem, a także sprawi, że podczas jazdy nie będzie zbyt wygodnie. Dlatego też warto zajrzeć do sklepów z działami odzież i obuwie sportowe i tam szukać ubrań do jazdy na lodzie. Co z pewnością się przyda?

Z pewnością przyda się bielizna termoaktywna. To prawdziwe zbawienie zarówno dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na zamarzniętej tafli, jak i tych, którzy jeżdżą już od dłuższego czasu. Dobrze dopasowana do ciała bielizna jest nie tylko wygodna, ale również odprowadza wilgoć. Nie ma więc ryzyka, że podczas jazdy na łyżwach ktoś się spoci, a w momencie odpoczynku niebezpiecznie wyziębi.

Co założyć na wierzch? Na górę najlepiej sprawdzi się polar lub niezbyt gruba bluza. Lepiej jest ubrać się warstwowo i w razie potrzeby coś z siebie zdjąć niż doprowadzić do przegrzania. Nawet rekreacyjne przejażdżki potrafią być bardzo intensywne i trzeba o tym pamiętać. Jako dolna część stroju sprawdzą się legginsy lub spodnie dresowe. Ważne jest, aby były elastyczne i pozwalały na wykonywanie różnych ruchów. Dobrze też, aby materiał, z którego są wykonane był solidny i wytrzymał ewentualny upadek.

Ostatnia warstwa to kurtka. Wiele ciekawych modeli można znaleźć w sklepie sport-shop.pl Ważne, aby wybrany model był wykonany z materiałów nieprzepuszczających wiatru. Można też zdecydować się na cieplejszą kurtkę z przypinaną warstwą ochronną. Ważne jest też to aby dobrze dopasować rozmiar. Zbyt mały nie będzie wygodny, a za duży może przeszkadzać w jeździe. Dobre produkty proponują zarówno znani producenci, jak i mniejsze marki.

Całość stroju powinien dopełnić zestaw składający się z czapki, szalika i rękawiczek. Tak przygotowanym wystarczy sprawdzić godziny otwarcia lodowiska i można ruszać.

Łyżwy damskie i łyżwy męskie. Czym się od siebie różnią?

Łyżwy do jazdy można wypożyczyć. Jednak gdy ktoś jeździ regularnie to zazwyczaj woli mieć swoją parę. Osoby mniej doświadczone, wybierając się do sklepu stoją przed dylematem, czy lepiej sprawdzą się u nich łyżwy hokejowe, czy łyżwy figurowe. Te dwa rodzaje łyżew, mimo że z pozoru podobne, znacznie się od siebie różnią. Łączą je buty i dołączone do nich płozy. Pary określane, jako do gry w hokeja sprawdzą się nie tylko do uprawiania tego sportu, ale również do jazdy rekreacyjnej. Są bowiem bardziej stabilne i łatwiej nimi manewrować. Figurowe dają mniejszą stabilizację stopy, ale za to pozwalają na wykonywanie różnych manewrów. Nadają się zatem dla tych, którzy lepiej radzą sobie na tafli.

Damskie i męskie modele różnią się nie tylko rozmiarem buta, ale także jego tęgością. Dobrze jest zatem kierować się tym rozróżnieniem przy wyborze odpowiedniej pary. Dzięki temu jest z pewnością wygodniej, a także bezpieczniej.