Ciekawostki o siatkówce plażowej

Ciekawostki o siatkówce plażowej

Siatkówka plażowa, to bardzo popularny sport, zwłaszcza w nadmorskich krajach lub miastach. Choć nosi tę samą nazwę i dzieli pewne zasady, to jednak dość znacznie różni się od siatkówki halowej – o siatkówce plażowej jest znacznie więcej ciekawostek, które warto znać! Ciekawostki o siatkówce plażowej

1. Kontrowersje wokół jej powstania

Dla niektórych twórcami tego sportu byli członkowie rodziny Georgia Porgan z miasta Massachusetts w Stanach Zjednoczonych w 1895 roku. Inne wersje twierdzą jednak, że siatkówka plażowa po raz pierwszy została rozegrana w Urugwaju w 1914 roku.

Nie wiadomo więc, kiedy pojawiła się po raz pierwszy; hipotezy kierują nas także na plaże Kalifornii, gdzie sportowcy zawsze byli bardzo kreatywni; i oczywiście do Brazylii, gdzie w 1941 roku zorganizowano mistrzostwa i utworzono boiska na plażach Lebrones, Emancipa i Achabacana. A to nie wszystko, bo Francja rości sobie również prawo do stworzenia siatkówki plażowej: jej pierwsze turnieje sięgają podobno 1935 roku, zanim jeszcze powstała Francuska Federacja Siatkówki.

2. System gry

Jest to jedna z głównych różnic w stosunku do siatkówki halowej, czyli „tradycyjnej”. W siatkówce plażowej w każdej drużynie jest tylko dwóch zawodników, zamiast sześciu. Jednocześnie nie mogą oni zostać zmienieni w dowolnym momencie meczu. Zawodnicy nie mają ustalonych pozycji, a jeden z nich jest kapitanem.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety muszą grać boso i w kąpielówkach. W rzeczywistości, w odniesieniu do tej zasady, kontrowersje pojawiły się niedawno podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 (sprawdź więcej na https://www.sportnews.pl), ponieważ egipska drużyna kobiet nosiła ubrania, które zakrywały je całkowicie, z wyjątkiem twarzy, stóp i dłoni.

3. Pole gry

Gry są zawsze rozgrywane na świeżym powietrzu, choć czasem nie na plaży; tak naprawdę wystarczy piasek. Pole gry ma wymiary 16 x 8 metrów i jest ograniczone jedynie linią końcową i boczną.

Rozgrywka rozpoczyna się, gdy zawodnik serwuje piłkę na boisko przeciwnika; każda drużyna może uderzyć piłkę maksymalnie trzy razy przed przekazaniem jej na drugą stronę siatki.

Mecz rozgrywany jest w trzech setach, a wygrywa go drużyna, która zwycięży w dwóch z nich, niezależnie od tego. Każdy set to 21 punktów, ale nalezy wygrać z dwupunktową przewagą; dlatego, aby wygrać, wynik musi wynosić co najmniej 21-19.

4. Konkursy międzynarodowe

Siatkówka plażowa dołączyła do Międzynarodowej Federacji Siatkówki w 1986 roku, a w 1992 roku była sportem pokazowym na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Stała się oficjalnym sportem na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku i od tego czasu jest rozgrywana co cztery lata.

W czołówce są Stany Zjednoczone z sześcioma złotymi medalami, za nimi Brazylia z trzema, Niemcy z dwoma i Australia z jednym. Jednak to Brazylijczycy zdobyli najwięcej medali, bo aż 13, gdyż oprócz trzech złotych mają siedem srebrnych i trzy brązowe.