Korzyści płynące z diety niskowęglowodanowej — Low Carb

Korzyści płynące z diety niskowęglowodanowej — Low Carb

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do dbania o swoje zdrowie i sylwetkę, dlatego też coraz chętniej stosujemy różne diety. Jedną z nich jest dieta niskowęglowodanowa, znana również jako dieta Low Carb. Opiera się ona na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększenie ilości białka i tłuszczu w diecie. Jadłospisy Low Carb cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wiele korzyści zdrowotnych, jakie mogą nam przynieść.

Dieta Low Carb i jej podział

Wyróżniamy kilka rodzajów diet niskowęglowodanowych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje dieta Carnivore, która może przypaść do gustu „mięsożercom”. Bazuje bowiem wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego. Kolejny wariant diety Low Carb to dieta ketogeniczna, która zakłada spożywanie węglowodanów przyswajalnych w ilości około 30 g na dobę. Zakłada ona wprowadzenie organizmu w stan ketozy, w którym przystępuje on do spalania tłuszczu w charakterze źródła energii zamiast węglowodanów. Wyróżnia się też dietę ograniczającą podaż węglowodanów. W tej diecie zalecane jest spożywanie nieco większej ilości węglowodanów niż w diecie ketogenicznej, ale mniej niż u osób, które nie stosują diety niskowęglowodanowej (Low Carb).

Na jakie źródła energii trzeba postawić?

Ograniczenie spożycia węglowodanów ma na celu przestawienie organizmu na korzystanie z innych źródeł energii. Jadłospis w przypadku diety Low Carb jest oparty na produktach obfitujących w białko oraz tłuszcze, a także na ograniczonej ilości węglowodanów. Ma to oczywiście swój cel. Spożywanie białka zwiększa uczucie sytości oraz pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej. Tłuszcze natomiast mają dostarczać organizmowi energii oraz korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jadłospis diety Low Carb — jak powinien wyglądać?

Stosowanie diety niskowęglowodanowej może wydawać się skomplikowane. Wbrew pozorom jednak jest ona dość elastyczna pod względem tego, jakie produkty możemy spożywać na co dzień. Dietę Low Carb dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych danej osoby.

Ważne jest to, żeby na diecie Low Carb unikać tłustych mięs, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Nie ma jednak przeciwwskazań do spożywania dobrej jakości drobiu, polędwiczek wieprzowych i wołowych czy chudego schabu — oczywiście w odpowiednio dobranych w jadłospisie ilościach.

Osoby stosujące dietę Low Carb mogą również spożywać tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, halibut, makrela, szprotki i sardynki. Są one bowiem bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-3, które mają działanie przeciwzapalne dla organizmu człowieka.

Jakich produktów powinno się zdecydowanie unikać? Przede wszystkim tych bazujących na dużej ilości węglowodanów, np. białego chleba, makaronu, ryżu, płatków śniadaniowych. Warto unikać także spożywania ziemniaków, słodyczy, słodzonych napojów czy produktów przetworzonych, jak np. czipsy.

Kompleksowe jadłospisy diety Low Carb zostały dla was przygotowane przez dietetyków Keto Centrum. Opracowano je z myślą o różnych predyspozycjach zdrowotnych tak, aby stosowanie diety niskowęglowodanowej nie wpłynęło negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie.

Jakie korzyści przynosi dieta Low Carb?

Stosowanie na co dzień jadłospisu zgodnego z założeniami diety Low Carb może przynieść naszemu organizmowi wiele korzyści. Przede wszystkim dieta poprowadzona w odpowiedni sposób pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy. Poza tym można stosować ją wtedy, gdy chcemy poprawić koncentrację przy realizacji codziennych zadań.

Przestrzeganie zasad diety Low Carb może zmniejszyć ryzyko wystąpienia w naszym organizmie schorzeń sercowo-naczyniowych. Ograniczenie spożycia węglowodanów pozwala także na lepsze zarządzanie poziomem cukru we krwi. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych może mieć dla niego kluczowe znaczenie.