Krav Maga – dlaczego warto trenować tą sztukę walki?

Krav Maga – dlaczego warto trenować tą sztukę walki?

Uczestniczenie w treningach sztuk walki to najlepszy sposób, aby na co dzień czuć się bezpiecznie, popracować nad kondycją i solidnie się odstresować. Wśród dostępnych technik samoobrony, popularna jest zwłaszcza sztuka walki Krav Maga. Czym się wyróżnia i komu jest polecana? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Na czym polega sztuka walki Krav Maga?

Krav Maga w dosłownym tłumaczeniu z języka hebrajskiego oznacza walkę wręcz. Jest to nie tylko jedna z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych metod samoobrony, ale też najbardziej wymagających, gdyż podczas treningu angażujemy całe swoje ciało. Treningi krav magi to połączenie wielu różnych stylów walki, takich jak między innymi boks, zapasy czy judo, które uczą uczestników treningów skutecznych technik samoobrony. W czym tkwi jej fenomen? Przede wszystkim, sztuka walki Krav Maga opiera się na naturalnych ludzkich odruchach w chwili zagrożenia – kopnięciach, dźwigniach, uderzeniach i pchnięciach w najwrażliwsze punkty ciała napastnika.

Jak przebiega trening krav magi?

Warto pamiętać, że krav maga jest systemem samoobrony. Oznacza to, że podczas treningów na próżno szukać rywalizacji pomiędzy uczestnikami – w tym przypadku celem treningów jest pozyskanie wiedzy, jak skutecznie obronić się przed napastnikiem w chwili zagrożenia. Rozgrzewkę stanowi krótki trening kardio, zaś etap zaraz po nim stanowią ćwiczenia pozycji bojowych i trzymania gardy. Chociaż każdy z instruktorów może nieco inaczej poprowadzić dalszą część treningu, najczęściej po tego rodzaju ćwiczeniach uczestnicy rozpoczynają trening w parach.

Jakich efekty przynosi regularne trenowanie krav magi?

Do efektów systematycznych treningów z pewnością należy zaliczyć poprawę kondycji fizycznej. Z uwagi na to, że nauka tej sztuki samoobrony wymaga zaangażowania mięśni całego ciała, oprócz widocznego efektu w postaci rozbudowania tkanki mięśniowej poprawi się również wydolność twojego organizmu oraz ogólna wytrzymałość. Bardzo istotną kwestią jest również fakt, że Krav Maga to nie tylko trening ciała, ale i umysłu. Regularne treningi to nie tylko sposób na nabycie skutecznych technik samoobrony i poprawę kondycji fizycznej – twój umysł również na nim zyska. Zwiększenie pewności siebie i wiara we własne możliwości to wyłącznie niektóre z zalet, jakich możesz spodziewać się trenując krav magę. Ponadto, każdego dnia będziesz czuć się znacznie bezpieczniej niż dotychczas. W razie ewentualnej napaści bądź innego zagrożenia, łatwiej będzie ci zachować zimną krew i zareagować w odpowiedni sposób bez zbędnego namysłu. W niebezpiecznych sytuacjach jest to cenna umiejętność, która pozwoli ci w pełni zadbać o własne bezpieczeństwo.

Kiedy warto trenować krav magę?

Krav Maga to sztuka samoobrony, którą może trenować praktycznie każdy – niezależnie od wieku czy płci. Kiedy jednak szczególnie warto zdecydować się na uczestnictwo w treningach? Przede wszystkim w przypadku, gdy zależy ci na pełnym poczuciu bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie staniemy się ofiarą lub świadkiem niebezpiecznej sytuacji – naturalną reakcją większości osób w takich chwilach jest strach i stres, które niestety często paraliżują ciało i umysł. Dodatkowo brak znajomości sztuk walki sprawia, że nie wiedzą one, w jaki sposób mogą się obronić lub unieruchomić napastnika, aby uniemożliwić mu szkodliwe czyny wobec innych. Opanowanie technik sztuki walki Krav Maga doda ci jednak pewności siebie, dzięki czemu niezależnie od sytuacji zyskasz umiejętności i siłę, aby móc się obronić.