Nowy trener reprezentacji Polski a Mistrzostwa Europy 2020 (2021) – co poszło nie tak?

Nowy trener reprezentacji Polski a Mistrzostwa Europy 2020 (2021) – co poszło nie tak?

Zmiana selekcjonera Polski tuż na kilka miesięcy przed Mistrzostwami Europy 2021 w piłce nożnej była zaskoczeniem nawet dla piłkarskich ekspertów. Stąd też w zasadzie nikt do końca nie wie, czego można spodziewać się polskich piłkarzach na oficjalnym turnieju. Podchodząc do tematu czysto teoretycznie. Czy reprezentacja Polski z trenerem, którym jest Paulo Sousa miała szansę na prawdziwy sukces?

Kulisy zmiany trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej

Zwolnienie z posady trenera reprezentacji Polski poprzedniego trenera, a więc Jerzego Brzęczka zostało przyjęte w Polsce z wielkim entuzjazmem. Pomimo tego, że trener osiągnął wyznaczony przed nim cel, jakim było zdobycie awansu na jeden z dwóch najważniejszych turniejów, jakim są Mistrzostwa Europy 2021 w piłce nożnej, to mimo wszystko otoczka oraz atmosfera wokół zespołu nie była zbyt najlepsza. Piłkarze często wyrażali swoje niezadowolenie i to w coraz dosadniejszy sposób. Efektem tego jest nowy selekcjoner reprezentacji Polski, a więc Portugalczyk Paulo Sousa.

Jaki cel stawiała sobie reprezentacja Polski na turnieju?

Biorąc pod uwagę to, że w fazie grupowej reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy 2021 zmierzy się ze Szwecją, Słowacją oraz Hiszpanią, wielu ekspertów uważa, że awans z grupy na Euro jest w zasięgu reprezentantów Polski. I właśnie cel minimum, jaki został postawiony Paulo Sousie przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka na te Mistrzostwach Europy jest wyjście z grupy. Kibice na pewno liczą na więcej, co w zasadzie może się spełnić. Dlaczego? Otóż tak naprawdę o końcowym sukcesie na turnieju mogą decydować naprawdę detale, ponieważ obecny sezon piłkarski jest bardzo loteryjny oraz nieprzewidywalny. Stąd też można założyć, że Polska może okazać się prawdziwym czarnym koniem nadchodzącego turnieju Euro.

Paulo Sousa jest dopiero drugim zagranicznym trenerem kadry narodowej Polski w piłce nożnej. Poprzednim selekcjonerem zza granicy był Holender – Leo Benhakker. O ile wtedy Polska reprezentacja uzyskała zaskakujący awans na Mistrzostwa Europy 2008 w Austrii i Szwajcarii, o teraz tyle podobnym sukcesem reprezentacji Polski pod wodzą Paulo Sousy może być awans Polaków do półfinału Euro. Podsumowując reprezentacja Polski z najlepszym piłkarzem świata, a więc Robertem Lewandowskim może naprawdę sprawić niemałą sensację i utrzeć nosa największym faworytom imprezy.