Ogrodzenia panelowe na teren szkół – rodzaje, jakie wybrać?
Ogrodzenie panelowe stanowi połączenie funkcjonalności, wytrzymałości oraz korzystnej ceny. Ważne jest jednak to, aby zostało ono prawidłowo dobrane. Wybór nie może być przypadkowy! Skuteczne zabezpieczenie terenu szkoły to absolutna podstawa. Warto wiedzieć, że ogrodzenie musi spełniać szereg restrykcyjnych norm oraz standardów. Poniżej zamieszczono zbiór przydatnych informacji, które z pewnością przybliżą temat.
Jaką rolę pełni ogrodzenie panelowe do szkół?
Ogrodzenia panelowe do szkół mają przede wszystkim zapewnić oczekiwany poziom bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży. Wyznaczają one granice, dzięki czemu młodsze smyki nie mają wątpliwości, gdzie mogą swobodnie się przemieszczać. Wydzielenie przestrzeni pozwala również ograniczyć ryzyko wtargnięcia osób nieupoważnionych, czy też zwierząt. Ważne jest to, aby ogrodzenie zostało wykonane z solidnego materiału, który nie będzie mógł zostać łatwo przecięty lub uszkodzony. Ponadto, musi być on odporny na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Nie można nie wspomnieć o możliwości zamknięcia furtki czy też bramy wjazdowej. Warto podkreślić, że wieczorami oraz nocą szkoły nie są zwykle strzeżone. Odległość między sztachetami ogrodzenia nie może być zbyt mała. Należy pamiętać, że małe dzieci mają różne pomysły, co może skutkować wypadkiem. Najrozsądniej postawić na ogrodzenie panelowe zaprojektowane na wymiar, które będzie spełniać restrykcyjne normy ergonomii, a także przepisy organów nadzorujących.
Ogrodzenie panelowe na teren szkół – czym powinno się wyróżniać?
Ogrodzenia panelowe na teren szkół są coraz chętniej wybierane. W dużej mierze wynika to z niskiej ceny, która zachęca do inwestycji. Wiadomym jest, że ogrodzenie terenu o dużej powierzchni nie jest tanie, jednak w dzisiejszych czasach możliwe jest zminimalizowanie kosztów przedsięwzięcia. Kolejną zaletą jest prostota montażu czy też demontażu. Wymiana uszkodzonych przęseł nie stanowi żadnego wyzwania. W ekspresowym tempie można przywrócić pierwotną funkcjonalność konstrukcji. Ogrodzenie panelowe do szkół powinno spełniać poniżej opisane kwestie. Zobacz więcej na: https://www.sport-transfer.com.pl/ogrodzenia-panelowe
- Wysoka wytrzymałość – ważne jest, aby materiały, z których wykonano ogrodzenie panelowe, cechowały się nieprzeciętną trwałością. Konstrukcja powinna pozostać w nienaruszonym stanie przez długi czas. Istotne, aby konstrukcja była odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz potencjalne ataki osób próbujących włamać się na teren szkoły. Dobrze jest upewnić się, że wybrane ogrodzenie panelowe spełnia normy europejskie. Najlepiej postawić na renomowanego producenta, który funkcjonuje na rynku od wielu lat.
- Odporność na czynniki atmosferyczne – oczywistym jest, że ogrodzenie panelowe na teren szkół jest narażone na niesprzyjające działanie czynników atmosferycznych. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby konstrukcja była odporna na wilgoć. Metalowe elementy powinny zostać kompleksowo zabezpieczone przez deszczem czy też śniegiem. W innym przypadku szybko pokryją się ogniskami rdzy, co jest równoznaczne z utratą właściwości użytkowych. Nie można zapomnieć również o zabezpieczeniu ogrodzenia przed porywistym wiatrem, zmiennymi temperaturami czy też promieniowaniem UV.
- Optymalne wymiary – wszystko zawarte jest w normach. Furtka musi umożliwiać swobodne przemieszczanie się osób niepełnosprawnych oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich. Brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 m. Trzeba pamiętać, że zgodność konstrukcji z restrykcjami jest weryfikowana podczas kontroli, a więc nie można pozwolić sobie na żadne nieprawidłowości.
- Rodzaj – można wyodrębnić dwa podstawowe rodzaje ogrodzeń panelowych – proste oraz przetłaczane. Najlepszym wyborem wydaje się być ten pierwszy. W miejscach użytkowanych przez dzieci należy unikać elementów potencjalnie niebezpiecznych. Panel zakończony u góry drutami nie jest ergonomiczny dla maluchów. Istotne jest jednak to, aby zdecydować się na wysokie zagęszczenie oczek. Nie mogą być one zbyt duże, gdyż osłabia to sztywność konstrukcji. Siatka zgrzewana powinna zostać wykonana z drutu o średnicy minimum 5-8 mm. Dzięki temu ogrodzenie będzie solidne i niepodatne na ataki wandalizmu.