Rozgrywki o Puchar Ligi Angielskiej

Rozgrywki o Puchar Ligi Angielskiej

Drużyny z Anglii od lat są uznawane za najlepsze na świecie jeśli chodzi o rozgrywki piłki nożnej. Jednak piła nożna w Anglii jest na tyle rozbudowana, że nawet drużyny z drugiej, trzecie, a nawet ósmej ligi mają szansę powalczyć w meczach pucharowych z najlepszymi ekipami w kraju. Nic więc dziwnego, że rozgrywki o Puchar Ligi Angielskiej są tak fascynujące i przyciągają mnóstwo fanów na stadiony i przed telewizory.

Historia Pucharu Ligi Angielskiej

Puchar Ligi Angielskiej w piłce nożnej powstał w roku 1961. Mogą w nim brać udział jedynie drużyny z Premier League, a także trzech kolejnych lig w hierarchii zrzeszonych w tzw. w The Football League – ligach zawodowych.

W ostatnich latach etatowym zwycięzcą rozgrywek jest Manchester City. „Obywatele” wygrywali puchar rokrocznie od sezonu 2017/18. Wcześniej sięgnęli też po to trofeum w roku 2016, 2014, 1976 oraz 1970. Manchester City ma osiem triumfów na koncie. Dokładnie tyle samo co Liverpool, lecz ten ostatnio po ten puchar sięgnął akurat dość dawno, bo w roku 2012. Po pięć triumfów mają Chelsea, Manchester United oraz Aston Villa.

Zmiana nazwy rozgrywek pucharowych

Na początku nikt nie myślał, że rozgrywki o Puchar Ligi Angielskiej będą mogły nosić inną nazwę. Dopiero 20 lat po ich powstaniu rozgrywki doczekały się swoich sponsorów, przez co zmieniała się ich nazwa.

Obecna nazwa pucharu ligi to Carabao Cup. Rozgrywki te przybierają nazwę sponsora tytularnego, który zmieniał się bardzo często. Po raz pierwszy w roku 1981 rozgrywki o Puchar Ligi Angielskiej zostały nazwane Milk Cup. W kolejnych latach były to Littlewoods Challenge Cup, Rumbelows Cup, Coca-Cola Cup, Worthington Cup, Carling Cup, Capital One Cup, EFL Cup i obecnie Carabao Cup.

Zainteresowanym ligą angielską oraz piłką nożną w Anglii polecamy strony tamtejszych klubów, jak np. stronę fanklubu Arsenalu Londyn earsenal.pl.