Rozpoczęły się 24. zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Rozpoczęły się 24. zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

W piątek, dnia 4 lutego 2022 r., oficjalnie rozpoczęły się zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Otwarcie nastąpiło po przemówieniu przywódcy Chińskiej Ludowej Republiki Xi Jinpinga. Zapalono również znicz olimpijski, czego dokonało dwóch sportowców z Chin. Na uroczystości znalazło się również wiele gości zaproszonych z całego świata. Wśród gości z innego kraju znalazł się m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

Ceremonia otwarcia zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Oficjalne uroczystości związane z otwarciem zimowych Igrzysk Olimpijskich trwały mniej więcej dwie godziny. Na początku sportowcy przeszli przez tzw. „Ptasie gniazdo”. Wśród polskich sportowców flagę Polski nosili Aleksandra Król uprawiająca snowboard oraz panczenista Zbigniew Bródka.

Nie mogło zabraknąć zapalenia znicza olimpijskiego, co uczynili biegaczka narciarska Dinigeer Yilamujang, a także zawodnik z norweskiej kombinacji Jiawen Zhao.

Polscy sportowcy w Pekinie

Na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wystąpi niemal 3000 sportowców z całego świata. Powalczą oni w 15 dyscyplinach w różnych konkurencjach, a do wywalczenia będzie 109 kompletów medali, co jest dotychczasowym rekordem.

Do Pekinu poleciało prawie 60 sportowców z Polski. Dokładnie w Pekinie zameldowało się 57 sportowców z naszego kraju. Z tej grupy aż 28 zawodników pojawiło się na Igrzyskach Olimpijskich po raz pierwszy w życiu, co oznacza, ze są debiutantami. Do tej pory w całej historii zimowych Igrzysk Olimpijskich Polacy zdobyli 22 medale – siedem złotych, siedem srebrnych i osiem krążków brązowych. 24. zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie będą trwać do 20 lutego.