Żużel bez tajemnic – sprawdź, na czym polega!

Żużel bez tajemnic – sprawdź, na czym polega!

Żużel to jedna z dyscyplin sportu motorowego. Zawodnicy ścigają się na specjalnych motocyklach w tzw. biegach, których liczba zależy od rodzaju zawodów. Sport ten jest niezwykle popularny w wielu zakątkach Polski, a także za granicą – przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Danii czy Szwecji, a poza Europą w Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie czy RPA. Na czym polega żużel? Poznaj najważniejsze informacje o tej dyscyplinie.

Historia żużla

Początki sportu żużlowego datuje się na pierwsze dziesięciolecie XX wieku. Najpierw wyścigi odbywały się doraźnie na motocyklach drogowych – na nawierzchni trawiastej, torach kolarskich nawet torach przeznaczonych do wyścigów chartów.

Prawdziwym początkiem dyscypliny żużlowej były zawody motocyklowe z 15 grudnia 1923 roku, które odbyły się w australijskim West Maitland. Do Europy sport ten trafił niedługo później. Najsłynniejsze na tym kontynencie zawody odbyły się w High Beach 19 lutego 1929 i zgromadziły ponad 30 tysięcy widzów. 1929 rok był także rokiem inauguracji regularnej ligi żużlowej (British Elite League).

Dyscyplina przez lata zyskiwała coraz większe grono osób zainteresowanych zawodami żużlowymi, czego najlepszym dowodem są zakłady bukmacherskie. Fani tego sportu chętnie zawierają je w punktach naziemnych, ale też online – w formie typowania prematch, jak i live.

Żużel bez tajemnic – najważniejsze zasady

Forma zawodów

Zawody mogą być rozgrywane w formie indywidualnej, parami lub wieloosobowymi drużynami – w ostatnich dwóch przypadkach punkty uzyskane przez zawodników sumuje się.

Punktacja

W żużlu klasycznym za zwycięstwo w biegu zawodnik lub drużyna uzyskują 3 punkty, za miejsce drugie 2 punkty, za trzecie 1 punkt. Ostatni zawodnik lub ten, który nie ukończy biegu (np. upadek, wykluczenie), nie otrzymuje punktów.

Wykluczenia

Zawodnicy mogą zostać wykluczeniu przez sędziego, jeśli złamią zasady regulaminu zawodów – np. za spóźnienie na start, przerwanie wyścigu wskutek upadku, dotknięcie taśmy startowej po zapaleniu zielonego światła, doprowadzenie do wypadku innego zawodnika, zdublowanie, niesportowe zachowanie.

Motocykl

Stosowane aktualnie motocykle to specjalne konstrukcje, które nie posiadają skrzyni biegów, hamulców ani żadnego oświetlenia. Są one przystosowane do jazdy w lewo i sprawnego pokonywania łuków ślizgiem kontrolowanym.