Kinesiotaping: czym jest i kiedy warto sięgnąć po tę metodę?

Kinesiotaping: czym jest i kiedy warto sięgnąć po tę metodę?

Kinesiotaping – zwany również tapingiem lub plastrowaniem – to metoda terapii polegająca na przyklejaniu do określonych partii ciała specjalnych plastrów, które poprawiają przepływ krwi i limfy, wspomagają wchłanianie krwiaków i redukcję obrzęków, a dzięki temu – przyspieszają powrót do pełni sprawności po kontuzji.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest kinesiotaping i jak działa,
  • czym się cechują plastry do kinesiotapingu,
  • jakie są wskazania do stosowania kinesiotapingu,
  • jakie są przeciwwskazania do stosowania kinesiotapingu.

Kinesiotaping został opracowany w latach 70. XX wieku przez japońskiego lekarza i fizjoterapeutę dr. Kenza Kase. Jako pierwszy zastosował on u osób uprawiających sport specjalne plastry, których celem jest przyspieszanie powrotu do pełnej sprawności po kontuzjach oraz usprawnianie regeneracji powysiłkowej. Kinesiotaping bardzo szybko zyskał popularność na całym świecie i stał się metodą wspomagającą rehabilitację nie tylko u osób uprawiających sport, ale także u pacjentów z chorobami i urazami w obrębie narządu ruchu.

Kinesiotaping – co to jest i jak działa?

Mówiąc najprościej, kinesiotaping polega na naklejaniu na skórę – w obszarze objętym bólem urazem, chorobą – specjalnych plastrów dynamicznych, zwanych również taśmami. Przyklejone w odpowiedni sposób plastry do kinesiotapingu tworzą lekkie pofałdowania tkanek, co zwiększa przestrzeń między skórą właściwą a powięzią. Pozwala to na poprawę przepływu krwi i limfy, przyspieszenie wchłaniania krwiaków oraz redukcję obrzęków, a także wpływa na funkcjonowanie receptorów nerwowych, co redukuje odczuwanie bólu. Wszystko to sprawia, że kinesiotaping ma działanie przeciwbólowe, przyspiesza regenerację tkanek po urazie albo chorobie, a także zwiększa zakres ruchu mięśnia lub stawu.

Plastry do kinesiotapingu – czym się cechują?

Taśmy do kinesiotapingu w pierwszej chwili mogą przypominać zwykłe plastry wykorzystywane do opatrywania skaleczeń, ale podobny jest tylko ich wygląd. Plastry do kinesiotapingu są bowiem wykonane z najwyższej jakości bawełny z dodatkiem lycry, a z jednej strony pokrywa je specjalny klej medyczny, który pod względem grubości, ciężaru i rozciągliwości przypomina skórę. Dodatkowo jest on hipoalergiczny, przepuszczalny oraz wodoodporny. Cechuje się również wysoką elastycznością. Szerokość plastrów jest różna, zależnie od obszaru ciała, na który mają zostać naklejone. Zazwyczaj stosuje się takie o szerokości od 2,5 do 10 cm.

Kinesiotaping – wskazania

Wskazania do stosowania kinesiotapingu są naprawdę szerokie. Plastrowanie wykonuje się zarówno u osób, u których występują spowodowane codziennymi aktywnościami dolegliwości ze strony układu ruchu (np. bóle kręgosłupa, bóle kolan, ból barków i ramion), jak i u pacjentów po konkretnych urazach i chorobach, takich jak:

  • skręcenia i zwichnięcia stawów,
  • naciągnięcia i naderwania mięśni,
  • naruszenie stabilności więzadeł,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • ostroga piętowa,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • łokieć tenisisty,
  • kolano skoczka/biegacza,
  • paluch koślawy.

Plastry do kinesiotapingu można stosować również prewencyjnie, w celu zmniejszania ryzyka kontuzji sportowców amatorów i wyczynowców.

Kinesiotaping – przeciwwskazania

Kinesiotaping jest bardzo bezpieczną metodą rehabilitacji, więc przeciwwskazania do jej zastosowania są bardzo nieliczne. Zalicza się do nich:

  • przewlekłe choroby skóry (łuszczycę, AZS, ciężkie alergie skórne),
  • świeże rany, oparzenia, owrzodzenia w miejscu plastrowania,
  • uczulenie na znajdujący się w plastrach klej.

Kinesiotaping bardzo często łączy się z innymi metodami rehabilitacji, m.in. terapią manualną, ultradźwiękami, laseroterapią i krioterapią. Jeden plaster nosi się około tygodnia – najczęściej stosuje się około 3-5 aplikacji.

Źródła:

https://www.termedia.pl/Stosowanie-metody-kinesiotapingu-jako-uzupelnienie-programu-usprawniania-po-endoprotezoplastyce-stawu-kolanowego-u-chorych-na-reumatoidalne-zapalenie-stawow,18,23173,0,0.html

https://www.termedia.pl/Effectiveness-of-kinesiotaping-for-the-treatment-of-menstrual-pain,128,40939,0,1.html

https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/kinezyterapia/oddzialywanie-bierne/129369,kinesio-taping-kinesiotaping