Najstarszy Mistrz Anglii – Preston North End

Najstarszy Mistrz Anglii – Preston North End

Rozgrywki o mistrzostwo Anglii w piłce nożnej rozpoczęły się w sezonie 1888/89 roku. Są to bardzo odległe czasy, przez co czasami nawet i najbardziej zagorzali fani piłki nożnej nie mają wiedzy na temat tego, kto został pierwszym mistrzem Anglii. A okazuje się, że pierwszym mistrzem została drużyna Preston North End, która zdobywała tytuł dwa razy z rzędu.

Świetne początki Preston North End w lidze angielskiej

Preston North End zdobyła dwa pierwsze mistrzostwa w lidze angielskiej. Mało tego, w pierwszym sezonie zdobyła słynne „the double”, a więc zarówno mistrzostwo jak również Puchar Anglii. Oczywiście warto odnotować tutaj, że rozgrywki o Puchar Anglii są najstarszymi spośród wszystkich – pierwszego triumfatora wyłoniono już w 1872 roku. Jednak na pewno sukces ten jest godny odnotowania. Piłka nożna oczywiście stała w tamtych latach na zupełnie innym poziomie, a sama gra również odbywała się na nieco innych zasadach niż obecnie.

Historia Preston North End

Preston North End to klub, który istnieje do dzisiaj. Dla kibiców piłki nożnej na pewno jest to drużyna, o której słyszeli choć raz w życiu. Ostatnie lata zespół jednak rozgrywa swoje spotkania na niższych szczeblach rozgrywkowych w Anglii. Klub znajduje się w mieście Preston, na północy Anglii w hrabstwie Lancashire. Zespół powstał w 1880 roku. Osiem lat później przystąpił do pierwszych rozgrywek o Mistrzostwo Anglii. Preston nie tylko wygrał całą ligę, ale powtórzył to również rok później.

Dwa mistrzostwa Anglii i krajowy puchar to tak naprawdę jedyne sukcesy klubu wywalczone w ciągu dwóch lat jeszcze w 19 wieku. Nigdy nie powrócono do świetności, choć jeszcze pięciokrotnie Preston był finalistą FA Cup. Ostatnie dwadzieścia lat to głównie gra na zapleczu Premier League z czteroletnią przerwą (2011-2015), kiedy Preston grał na trzecim szczeblu rozgrywek w League One. Najbliżej awansu drużyna była w roku 2006, kiedy zajęła 4 miejsce w Championship.