Czy Wiśle Kraków uda się powrót do Ekstraklasy już po roku?

Czy Wiśle Kraków uda się powrót do Ekstraklasy już po roku?

Wisła Kraków to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki nożnej. Jednak po tłustych latach dominacji „Białej Gwiazdy” w Ekstraklasie przyszły lata chude dla krakowskiej drużyny. Kłopoty w tym zasłużonym klubie spowodowane były, jak powszechnie wiadomo, wpływami kiboli, którzy przez lata pogłębiali w pływy w klubie, a potem przejęli władzą, co doprowadziło Wisłę na skraj bankructwa.

Pomimo akcji ratunkowej, dzięki której udało się nie dopuścić do upadku Wisły i przywrócić pewną stabilizację, Krakowianie w poprzednim sezonie po fatalnej końcówce spadli do I Ligi. Czy Wisła Kraków wróci już w tym sezonie do Ekstraklasy, gdzie jest jej miejsce?

Zarys historii Wisły Kraków i przyczyny spadku do I Ligi

Wisła Kraków powstała w roku 1906 – podobnie jak Cracovia – i jest drugim po rywalu zza Błoń najstarszym klubem piłkarskim w Polsce. Wiślacy sukcesy odnosili przez całą swoją historię. Zdobyli 13 tytułów mistrza Polski, tyle samo razy byli drudzy, a 9 razy zdobyli brąz mistrzostw Polski, do tego dołożyli 4 Puchary Polski, 1 Superpuchar i 1 Puchar Ligi. Ponadto doszli w latach 70. do ćwierćfinału Pucharu Mistrzów, w latach 60. i 80. do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, a w latach 2000. do 1/8 finału Pucharu UEFA, kiedy to eliminowali m.in. Schalke czy Parmę, a odpadli dopiero z Lazio grając z Rzymianami jak równy z równym.

W międzyczasie pojawiały się też kryzysy. Ostatni trwa od kiedy po latach sukcesów dzięki Telelefonice i Bogusławowi Cupiałowi, władzę w klubie powoli przejmowali pseudokibice, zadłużając Wisłę i nieomal doprowadzając do upadku jednego z największych klubów w naszym kraju. Na szczęście na pomoc „Białej Gwieździe” przyszli m.in. Jakub Błaszczykowski, Jarosław Królewski i Tomasz Jażdżyński, którzy wsparli klub finansowo i organizacyjnie. Jednak problemy okazały się na tyle poważne, że Wisła spadła na zaplecze Ekstraklasy.

Początek sezonu w I Lidze był da Krakowian bardzo dobry, lecz potem przyszły słabe mecze i przerwę zimową Wisła spędziła na 10. miejscu. Na szczęście w Krakowie dokonano wzmocnień, dzięki którym „Biała Gwiazda” odniosła 8 zwycięstw z rzędu i powoli pięła się w górę tabeli. Zdarzały się również porażki, jednak na wiosnę Wisła wciąż imponuje formą.

Sytuacja w tabeli I ligi

Bezpośrednim awansem do Ekstraklasy premiowane są 2 pierwsze miejsca w I Lidze, natomiast drużyny z miejsc 3. – 6. walczyć będą w barażach o to, kto dołączy do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce – z tych 4 drużyn tylko jedna otrzyma awans. Obecnie o awans walczą ŁKS Łódź, który jest na 1. miejscu oraz będący za jego plecami Ruch Chorzów, Wisła Kraków, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Puszcza Niepołomice, Arka Gdynia – różnice punkowe są na tyle niewielkie, że jedno potknięcie którejś z drużyn może doprowadzić do sporych przetasowań. Wisła ma więc duże szanse na bezpośredni awans do Ekstraklasy, a jeśli nie zajmie jednego z pierwszych dwóch miejsc, to może pozostać „Białej Gwieździe” walka w barażach.

Do walki o miejsca barażowe włączyć się też mogą Podbeskidzie Bielsko-Biała i Stal Rzeszów. GKS Katowice i Chrobry Głogów mają już mniejsze szanse – zajmują miejsca w środku tabeli. W dolnej części tabeli – Górnik Łęczna, Resovia, GKS Tychy, Zagłębie Sosnowiec, Odra Opole, Skra Częstochowa – to drużyny, które walczą o utrzymanie, a także, Sandecja Nowy Sącz i Chojniczanka, które są w najtrudniejszej sytuacji. Przypomnijmy – do II Ligi spadają trzy ostatnie drużyny I Ligi.

Najtrudniejsze spotkania Wisły do końca sezonu

Końcówka sezonu to dla „Białej Gwiazdy” wiele spotkań z rywalami o awans. Już 5 maja przed krakowską Wisłą wyjazdowy mecz z Łódzkim KS-em – liderem I Ligi. W rundzie jesiennej pomiędzy tymi utytułowanymi klubami padł remis 2:2. Jednak własny stadion i wyższe miejsce w tabeli mogą przemawiać za ŁKS-em. Natomiast wyniki osiągane przez Wiślaków na wiosnę to aspekt na korzyść Wisły. Od tego meczu może zależeć bardzo dużo na koniec sezonu, jeśli więc Wiślacy chcą myśleć o awansie muszą się przyłożyć do meczu z Łodzianami.

W następnej kolejce 12 maja Wiślacy podejmą Bruk-Bet Termalicę Nieciecza. W pierwszym meczu między tymi małopolskimi drużynami padł bezbramkowy remis. Wisła gra u siebie, jednak popularne „Słoniki” będą z pewnością wymagającym rywalem. Kolejnym rywalem będzie dla „Białej Gwiazdy” Podbeskidzie Bielsko-Biała. Krakowian czeka wyjazd do drużyny, która poważnie myśli o walce o awans, na jesieni ekipy z południa Polski zremisowały 3:3.

Te trzy mecze mogą się okazać decydujące dla miejsca Wisły w tabeli. Potem jeszcze potyczki z Zagłębiem Sosnowiec i Górnikiem Łęczna – niewykluczone, że walka o bezpośredni awans i miejsca barażowe będzie trwać do ostatniej kolejki.

Mecze Ekstraklasy, I Ligi i na innych poziomach możesz obstawiać w Betcris!

Spotkania w Ekstraklasie, Pucharze Polski, I Lidze oraz na innych poziomach rozgrywkowych w Polsce możesz obstawiać w Becris. To legalny bukmacher online, który umożliwia obstawianie meczy w polskich rozgrywkach, a także meczy pucharowych, wielu lig europejskich i na całym świecie. Zakłady bukmacherskie Betcris umożliwiają również obstawianie takich dyscyplin sportowych jak koszykówka, siatkówka, rugby, hokej, tenisa i wielu wielu innych. W Betcris możesz obstawiać wyniki meczów, a także inne zdarzenia, jak np. to ile padnie bramek, kto strzeli, jaki będzie dokładny wynik czy hadnicupy i sporo innych opcji. Koniecznie zapoznaj się z ofertą legalnego bukmachera Betcris!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej pod adresem www.betcris.pl na podstawie licencji (PS4.6831.1.2019) wydanej przez Ministra Finansów w dniu 19 grudnia 2019 r. na urządzanie zakładów wzajemnych – bukmacherskich przez sieć Internet na okres 6 lat.